ПЕРЕМАГАЄМО РАЗОМ: -10% знижена ціна на КОМБІкорма
Сучасні технології годівлі свиней без використання антибіотиків
  • 2025

Сучасні технології годівлі свиней без використання антибіотиків

Надмірне використання антибіотиків у тваринництві загрожує здоров’ю людей у всьому світі, йдеться в щорічному звіті 2018 продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO). Через зловживання антибіотиками деякі види інфекцій вже практично не піддаються лікуванню. Їх систематично використовують не тільки для лікування захворювань, а й для профілактики та стимулювання росту. Поняття “антибіотик-стимулятор росту” стало загальноприйнятим, звичним та все загрозливішим для людства.         У країнах ЄС використання антибіотиків у якості стимулятора заборонено з 2006 року. Небезпека полягає в тому, що стійкі до антибіотиків бактерії можуть передаватись від тварин до людини при вживанні продуктів тваринництва та птахівництва. Дослідники стверджують, що фермери мають суттєво скоротити їх застосування у тваринництві та птахівництві, встановити нові граничні нормативи.

У листопаді 2015 року у Китаї науковці знайшли у бактерій ген mcr-1, який робить їх практично несприйнятливими до дії всіх відомих антибіотиків. Аналогічний ген ідентифікували у бактерій в Данії, а значить можна припустити, що резистентність бактерій до антибіотиків зростає. На фоні цього деякі види інфекцій вже практично не піддаються лікуванню навіть їх підвищеними нормами введення.

Антибіотики часто використовують там, де умови утримання тварин та птахів далекі від ідеальних й існує підвищений ризик поширення інфекційних хвороб. Інший стимул їх використання – активна реклама продавцями швидкого ефекту від введення “супердієвих” антибіотичних добавок, що вирішують всі питання фермерів, забуваючи вказати, що невдовзі це породжує епізоотії загального стада, зниження плідності, підвищення вартості утримання та собівартості кормів, погіршення якості та споживчих характеристик продукції тваринництва та птахівництва.

На законодавчому рівні в Україні має бути суворе обмеження використання антибіотиків. Фермери мають приділити більше уваги якості води, дотриманню санітарних вимог, гігієни, а також покращення умов утримання тварин. Вони повинні зробити свідомий вибір на користь кормів, в складі яких містяться добавки, виготовлені з природних компонентів.

Альтернативою є використання в складі кормів фітогенних речовин (фітобіотиків), стимуляторів ферментної активності, органічних кислот (підкислювачів), про-пребіотиків, ферментів.

Фітогенні кормові добавки – отримані з специфічної рослинної сировини, відносно молодий клас кормових добавок. Ці продукти, на відміну від синтетичних антибіотиків-стимуляторів росту, є безпечними для використання як інгредієнт у кормовій промисловості, так і в раціонах тварин. Екстракти включають в себе безліч різних біологічно активних інгредієнтів, таких як алкалоїди, гіркоти, флавоноїди, глікозиди, слизи, сапоніни, фенольні дубильні речовини, поліфеноли, терпеноїди, поліпептиди, тимол, кінеол, ліналол, анетол, алліцин, капсаїцин, алілізотіоціанат та піперин.

Первинний результат дії таких кормових добавок – це збільшення корисної кишкової мікрофлори шляхом контролю потенційних збудників, вони добре відомі своїми антибактеріальними, протигрибковими, противірусними та антикокцидіальними властивостями. Вторинний – підвищення загального продуктивного потенціалу за рахунок оздоровлення всього поголів”я, скорочення затрат на гуманну ветеринарію.

Наприклад, евгенол, використовується як антибактеріальний препарат у ветеринарній медецині (Rhayour et al., 2003). Подібним чином, суміш карвакрол + тимол як активних сполук була ефективною проти сальмонели (Koscova et al., 2006). У дослідженні in vitro додавання циннамальдегіду при дозуванні 10 і 100 мкг/мл зменшило життєздатність паразитів Eimeria tenella порівняно з контролем (Lee et al., 2011). Зниження кількості E. coli спостерігалося в дослідженні, коли 1 г / кг евгенолу було додано до раціону свиней (Yan і Kim, 2012). Встановлено зменшення кількості Clostridium perfringens та E. coli у кишківнику бройлерів, за додавання до раціону добавки, що містить 250 мг/кг ефірної олії чебрецю та зірчатого анісу (Cho et al., 2014). В іншому експерименті, Wati et al. (2015 р.) продемонстрували, що при зараженні бройлерів Salmonella enteritidis та E. coli за використання раціону, що містив 150 мг/кг фітобіотика, зниження кількості сальмонел, E. coli та Clostridium і більш високі показники лактобацил. Передбачається, що антимікробний спосіб дії зумовлений гідрофобністю цих фенольних сполук і через те, що ці сполуки можуть потрапляти в бактеріальну клітинну мембрану, що призводить до розпаду клітинної мембрани, витоку іонів і, зрештою, загибелі клітин (Burt, 2004).

Доведено, що добавки до раціону поросят, що містять циннамальдегід+капсаїцин мають протизапальний ефект шляхом зменшення експресії генів NFkB та TNF альфа (Kroismayr et al., 2008.) Ян і Кім (2012) зазначили, що евгенол+циннамальдегід підвищують активність лімфоцитів у молодняку свиней. Використання тимол+циннальдегід, зменшує концентрацію медіаторів запалення, концентрацію інтерлейкіну у плазмі, що свідчить про позитивний вплив фітобіотичних кормових добавок на здоров’я тварин. Як повідомляють, введення інкапсульованих тимол+циннамальдегід, дає позитивний імунний ефект, такий як збільшення частоти проліферації лімфоцитів, активність фагоцитів, а також збільшення кількості імуноглобулінів, таких як IgA та IgM у крові свиней під час відлучення (Li et al., 2012 b).

Питання скорочення використання антибіотиків при вирощуванні сільськогосподарських тварин піднімалися 14 березня 2019 року на міжнародній конференції «Сучасні технології годівлі свиней без антибіотиків» в Полтаві.

Під час обговорення теми, науковим співробітником Інституту кормів НААН було наголошено, що наукові напрацювання лабораторії зоотехнічної оцінки кормів та українського виробника ВІТА ПФ (завод кормів м.Обухів) по даній темі було ефективно досліджено починаючи з 2005 року.

ВІТА ПФ (м.Обухів) перший в Україні, хто повністю виключив використання “антибіотик-стимулятор росту”, закладаючи основу для розробки та використання відомого кормового концентрату ЖИВИНА.

Цілий ряд наукових, науково-господарських дослідів на фізіологічному дворі Інституту кормів НААН, дослідному дворі ВІТА ПФ, виробничих дослідів та практика багатьох свиноферм, дали можливість виділити та досягти синергізму позитивних факторів компонентів концентрату. Серед перерахованих вище фітогенних речовин – циннамальдегід, капсаїцин, корваклол, органічні кислоти, інші компоненти, що є  неодмінною складовою ЖИВИНА АВМКК, мають свою фітобіотичну дію, що в комплексі з поживними речовинами кормового концентрату оздоровлює шлунково кишковий тракт, в цілому впливає на продуктивність тварин.

Як результат: на практиці досягнуто підвищення середньодобових приростів на 10-15 % та оптимізації конверсії корму. Слід додати високі якісні показники кінцевої продукції, а значить додаткову конкурентну перевагу виробника.

Останнім часом на український ринок заходять компанії що позиціонують себе виробниками безпечних натуральних продуктів. Та, лише вчора вони, під іншими брендами, продавали стимулятори росту, антибіотик-стимулятор росту, штучні ароматизатори, підсолоджувачі, іншу продукцію яка, м’яко кажучи, була далека від натуральної.

Час іде. На зміну одним добавкам приходять інші. Деякі бренди взагалі зникають.

Стабільно працюють тільки ті, що мають сильну основу, а це натуральна сировина, якісні кормові компоненти, які несуть в собі профілактичну складову і високу доступність для організму тварин і птиці.

© Copyright 2017 ПФ ВІТА.
Створено в FamilyLab