ПЕРЕМАГАЄМО РАЗОМ: -10% знижена ціна на КОМБІкорма
Досвід та перспективи використання АВМКК «Живина» в годівлі кроликів
  • 5030

Досвід та перспективи використання АВМКК «Живина» в годівлі кроликів

Літературні джерела, практика вирощування та годівлі кролів налічує безліч публікацій, досвіду як вітчизняних так і закордонних технологій. Спеціалісти та любителі об`єднуються в асоціації, клуби. На форумах кролівників часто можна зустріти цікаві ідеї, проекти, з`являються новини щодо утримання, породних особливостей, ветеринарного обслуговування, годівлі поголів`я.
Кролівницво на сьогоднішній день представлене рядом технологій основними з яких є ретро-технологія, техно-кролівництво та еко-кролівництво.

Ретро-технологія заснована на традиційних прийомах ведення господарства, які застосовуються для невеличкого селянського підсобного господарства до 50 кролиць. При цій технології застосовуються найпростіші способи утримання кролів, раціон орієнтований на наявну кормову базу селянського підсобного господарства, а кролі не захищені від спалахів різних вірусних інфекцій. Також на розведення кролів впливає сезонний фактор, а вік досягнення товарної ваги  може складати 150-160 днів.

Техно-кролівництво передбачає сучасне утримання та розведення кролів у промислових масштабах. Кролі вирощені за цією технологією дуже відрізняється за якістю м’яса, оскільки їх відгодівля проводиться з використанням різних препаратів, які прискорюють ріст. Техно-кролівництво є стабільним і прибутковим бізнесом, якщо масштаби його великі від 2 до 10 тисяч кролиць, а це відповідно потребує великого стартового капіталу від 1,5 до 5,0 млн. євро. Окупність такого кролівництва може тривати більше 10 років.

Еко-кролівництво – це кролівництво, яке використовує технології утримання, розведення та годівлі максимально наближені до природних. Дана технологія ставить за мету отримання продукції найвищої споживчої якості без використання кормів, які містять стимулятори росту. Репродуктивні якості тварин при цьому завжди найкращі. За даної технології вирощування кролів крім м’яса товарну цінність має хутро. При забої у 120-130 днів тушка важить 2,0-2,3 кг.

Технологія вирощування молодняка на м’ясо базується на біологічній особливість кролів — високій енергії росту і оплаті корму в перші місяці життя. В залежності від строків відлучення кроленят на практиці використовують два способи вирощування молодняка на м’ясо це інтенсивний і бройлерний.

В основу інтенсивний способу покладено біологічну особливість кролематок поєднувати лактацією і сукрільність. Тобто кроленят відлучають у 30 днів, а кролематок парують на 25-й день лактації. За такого способу вирощування від кролематки за рік можна отримати 32-36 кроленят, або до 100 кг м’яса в живій масі.

Інший варіант інтенсивного способу вирощування передбачає відлучення кроленят у 45-денному віці і парують кролематок на 30-й день лактації. За такого  способу можна виростити до 30 кроленят і отримати від самки біля 80 кгм’яса в живій масі. Використовуючи інтенсивний спосіб вирощування молодняка від кролематки отримують по шість окролів за рік, а кроленят вирощують до 90-денного віку і реалізують живою масою 2,5-3 кілограми.

Бройлерний спосіб вирощування передбачає відлучають кроленят у 60-65-денному віці і реалізую на м’ясо за досягнення ними живої маси 1,8-2 кілограми. Парування кролематок проводять за кілька днів до відлучення або в день відлучення, що дозволяє отримати від них чотири окроли за рік і виростити до 25 кроленят із загальною живою масою 35-45 кг. Даний спосіб має ряд  переваг хоча і поступається обсягом виробництва мяса в розрахунку на кролематку.Витрати кормів при бройлерному вирощуванні кроленят становлять 2,8-3 кормові одиниці, а при вирощуванні до 90-денного віку – 4,5-5 кормових одиниць. Продовження тривалості підсисного періоду до 60-65 днів при бройлерному вирощуванні створює сприятливі умови для росту й розвитку кроленят, значно зменшує кількість шлунково-кишкових захворювань, підвищує життєздатність і знижує відхід молодняка.

А тепер хочу зупинитись на годівлі, оскільки саме ця частина формує більше 60% продуктивного потенціалу, та є спірною для багатьох фахівців галузі.

Для проведення інтенсивного вирощування молодняка кролів необхідно крім ветеринарних і зоогігієнічних прийомів забезпечити тварин якісними кормами. Це є проблематичним так як корми, які потрапляють у годівницю до тварини проходять довгий шлях (збирання, зберігання, переробка) на якому можливий вплив на них різних шкідливих чинників.

І якщо якість зернових кормів та продуктів їх переробки пересічний господар може оцінити органолептично (смак, запах, зовнішній вигляд) то в складі готового комбікорму таку оцінку зробити важко. Це пов’язано з тим, що неякісні зернові корми чи інші компоненти повнораціонних комбікормів  замасковані комплексом смакових і ароматичних добавок за якими не розрізнити їх низьку якість. Використовуючи такі комбікорми в годівлі кролів кролівники не тільки не отримують бажаного результату, а можуть і втратити частину поголів’я особливо це стосується кроленят, які знаходяться під кролематкою і відлученого молодняка.

Такі випадки не поодинокі коли через неякісні комбікорми гинули тварини, а довести це практично неможливо про що свідчать спілкування кролівників на форумах Інтернет джерел.

Більшість фермерів та пересічних господарів повертаються до використання кормів власного виробництва з мінімальним придбанням кормових засобів. Деякі господарі взагалі відмовляються від використання хімічних препаратів та іноземних кормових засобів, які після введення в Європейському Союзі заборони на використання деяких їх складових наповнили наш ринок і навіть виробляються в нас використовуючи недосконале наше законодавство.

Відмова від використання в годівлі тварин штучно створених синтетичних препаратів пов’язана з переходом господарств і індивідуальних селянських фермерських господарств до виробництва екологічно чистої продукції. Таким шляхом іде Європа і Україна як велика аграрна держава має прислуховуватись і реагувати на події, які відбуваються на аграрному ринку Євросоюзу.

Тому використання в годівлі натуральних кормів з метою отримання екологічно чистих і безпечних продуктів харчування є дуже актуальним.

Використовуючи власні дослідження та результати отримані на виробництві були проаналізовані різні типи годівлі кролів і зроблена їх характеристика і оцінка (табл.1).

Таблиця 1

Порівняльна оцінка різних типів годівлі кролів в товарних кролівничих  господарствах

 

Грубі корми Зернова частина Переваги Недоліки
Трава (сіно)+коренебульбоплоди Ціле зерно Наближена до природних умов годівля. Висока вартість реалізації екопродукції. Нестача мікро- та макроелементів, низькі прирости живої маси
Трава (сіно)+коренебульбоплоди Дерть (кормосуміш) зернова+бобові+протеїнова частина+ макроелементи Вищі прирости живої маси Фізіологічна неспроможність споживання розсипних кормосумішей. Високі втрати концкормів (вигортання з годівниць)
Трава (сіно)+коренебульбоплоди Запарена дерть (кормосуміш) зернова+бобові+протеїнова частина+ макро-, мікроелементи, вітаміни Високі прирости живої маси. Високий рівень засвоєння концкормів. Висока вірогідність порушення органів травлення. Обмеженість зберігання. Високі затрати праці на приготування кормів. Денатурація поживних речовин при термічній обробці.
Трава (сіно) Комбікорм Високі прирости живої маси. Високий рівень засвоєння концкормів. Зниження затрат праці Підвищення вартості приросту живої маси поголів`я. Несумісність фізіологічної потреби тварин з якісними показниками комбікорму.
Спеціалізований комбікорм для кролів Високі прирости живої маси, низький рівень споживання кормів. Низька затрата праці Висока вартість приросту живої маси. Не використання власного потенціалу кормовиробництва. Інтенсивний спосіб утримання, не враховує особливостей природної фізіології тварин. Загибель тварин через використання комбікормів низької якості
Трава (сіно)+коренебульбоплоди Цільне зерно злакових + АВМКК «ЖИВИНА» (тварини) гранули. Наближена до природних умов годівля (екопродукція). Високі прирости живої маси.Високий рівень засвоєння концкормів (годівля вволю). Ефективне використання власного потенціалу кормо виробництва. Зниження затрат праці. Низька собівартість одиниці приросту живої маси.

Досвід багатьох господарників за останні роки (товарні кролівничі господарства, приватні виробники) показує незаперечну перевагу комбінованого способу годівлі тварин з використанням амінокислотного вітамінно-мінерального кормового концентрату «ЖИВИНА». Цей продукт розроблено українським підприємством спільно з Інститутом кормів і сільського господарства Поділля НААН, успішно пройшов наукові, науково-виробничі випробування. Цікава його особливість полягає в поєднанні природного, біологічного впливу ключових компонентів, що підвищують продуктивність молодняка, репродуктивні властивості маточного поголів`я, впливають на якість шерсті. Кормовий концентрат «ЖИВИНА» стимулює активність органів травлення, нормалізує кишкову мікрофлору, усуває явище температурного стресу, захищає від дії токсинів, зміцнює імунітет, тощо. Як результат – біля 40% зростання загальної конверсії корму.

На відміну від аналогічних виробників, форма випуску кормового концентрату «ЖИВИНА» – гранулометрична, кожна гранула містить в собі найнеобхідніший набір дефіцитних компонентів годівлі, запобігаючи їх втратам та розшаруванню. Це робить продукт особливо прийнятним та ефективним для кролів. З практичного досвіду щодо рівномірності змішування АВМКК «ЖИВИНА» з концентрованими кормами, можна зробити висновок, що споживання груповими тваринами продукту з годівниць здійснюється вільним доступом рівномірно без переїдання окремими особинами. Незначне надміру споживання рекомендованої норми концентрату одного дня, компенсується зниженням потреби в наступному. Відбувається явище саморегулювання процесу годівлі групових тварин. При наявності достатньої кормової бази (грубі, соковиті, корми, зернова частина) на відгодівлі можна одержати середньодобовий приріст 30-40 г і досягнення живої маси молодняку кролів на відгодівлі 4 кг і більше за 120 днів.

Екологічність та природність годівлі сільськогосподарських тварин, а значить і відповідна якість товарної продукції, останнім часом все більше стають визначним фактором споживчих настроїв населення. Враховуючи, що ціна реалізації природної екологічної продукції за рівних інших умов є майже вдвічі вищою за аналогічну, виробленої в інтенсивних умовах, можна обрати вірний напрям годівлі власного поголів`я кролів. Авторитет таких екогосподарств дедалі міцніє, а самі підходи до господарювання набирають обертів, не дивлячись на деякі труднощі (сертифікація, ринки збуту, ринкові коливання, тощо).

Час гігантоманії та інтенсивних способів виробництва тваринницької, птахівничої продукції Українське село переживало в недалекі 70-80 роки. Відомий науці ефект від масштабу, при значній концентрації біоресурсів в одному місці призводив, призводить та буде призводити до спалахів епізоотій, екологічних катастроф та решти глобальних проблем. Бажання реанімувати або імпортувати з-за кордону технології великотоварних тваринницьких комплексів з боку латифундистів-тваринників, власників комплексів (що для власного споживання використовують лише екопродукти DELISHES екоферм), наштовхується на зрозумілий природній опір значної частини як міського, так і сільського населення, приватних виробників, фермерів, колективних господарств. Загроза щодо витіснення малих сільськогосподарських форм на селі та й самого села щороку стає все потужнішою, набирає обертів. В такому нерівному протистоянні лише об`єднання зусиль приватних товаровиробників, ветеринарів, зоотехнічних спеціалістів, науки дозволить утримати позиції, відстояти власну ринкову позицію. Кролівничій галузі в такому об`єднанні можна передбачити лише розвиток та вдосконалення.

О.Килимнюк

к.б.н. Інститут кормів і сільського господартва Полісся УААН

© Copyright 2017 ПФ ВІТА.
Створено в FamilyLab
Translate »